Czy kawa pozytywnie wpływa na nasze zdrowie? Na to pytanie naukowcy szukają odpowiedzi od wielu lat. Z jednej strony czytamy wyniki badań, które potwierdzają dobroczynny wpływ regularnego picia kawy na organizm. Większość z nas nie może sobie wyobrazić dnia bez filiżanki tego orzeźwiającego napoju. Kochamy kawę za jej głęboki smak i pobudzający aromat. Wiemy jednak, że kawa nie wszystkim służy. Osoby z nadciśnieniem czy wrażliwym żołądkiem powinny jej zdecydowanie unikać. Przeczytajcie jakie skutki niesie ze sobą picie kawy i dlaczego kawa w kapsułkach wywołuje tak duże kontrowersje.
Warto wiedzieć!
Kawa w kapsułkach, dlaczego niektórzy uważają, że jest niezdrowa?
Wszystko za sprawą związku chemicznego znanego jako furan. Furan jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle chemicznym (produkcja lakierów, leków) oraz spożywczym. Powstaje podczas produkcji i obróbki termicznej żywności m.in. w czasie smażenia, pieczenia, gotowania w temperaturze powyżej 100°C, podczas pasteryzacji (także produktów dla małych dzieci) oraz przy próżniowym pakowaniu żywności, w tym także kapsułek z kawą.
Furan przedostaje się do kawy podczas procesu ekstrakcji. Pod wpływem ciśnienia i gorącej wody kawa z furanem przelewa się wprost do filiżanki. Jest sposób, aby znacznie zmniejszyć zawartość furanu w kawie! Ze względu na lotne właściwości tego związku wystarczy poczekać przed wypiciem kawy kilka chwil, znaczna część furanu w tym czasie odparuje.
Dopuszczalna dzienna dawka furanu wynosi 2 mikrogramy (µg) na kg wagi ciała. W filiżance espresso z ekspresu kapsułkowego znajduje się ok. 43-146 ng/ml furanu. Aby przekroczyć dzienną dawkę musielibyśmy wypijać kilkanaście kaw o najwyższym stężeniu furanu każdego dnia.
Biorąc pod uwagę zestawienie wszystkich zalet i wad kawy pozostaje nam tylko rozsądne korzystanie z walorów tego napoju. Podobnie jak przy wyborze produktów spożywczych nie pozbawiajmy się wszystkich przyjemności, ale zwracajmy uwagę na jakość produktów, które kupujemy.